image

♥♥Chceš být SB !!♥♥

♥♥Něco o Admince ZDE!!♥♥

Chceš ohodnotit blog ? Klikni !!

Kopíruj pouze se zdrojem !!
Kouzla 2

16. června 2009 v 20:23 | já

Accio

Přivolávací kouzlo. Většinou se používá v kombinaci s pojmenováním přivolávaného předmětu, například accio koště. Formule pochází z latiny a znamená volám, přivolávám. Většinou se míří směrem k předmětu, kouzlo to zřejmě usnadňuje. Nevyvolává žádné efekty, světlo, paprsky ani jiskry. V knize ho Harry použil v čtvrtém díle, kdy si v prvním úkolu Turnaje tří škol tímto kouzlem přivolal Kulový blesk.

[editovat]Aguamenti

Kouzlí z hůlky fontánku vody. V Bradavicích se učí v šestém ročníku, a v šestém díle knihy se objevuje několikrát. Agua znamená španělsky
voda, a pochází z latinského aqua. Mentio je latinsky prohlašuji a augmento je rozmnožuji, zvětšuji..

[editovat]Alohomora

Zaklínadlo sloužící k odemykání zamčených a kouzly zamčených objektů (oken, dveří atd.). Poprvé ho v knize použila Hermiona Grangerová.

[editovat]Amnesia

Kouzlo které způsobí ztrátu paměti. Je mírnější než Obliviate.

[editovat]Anapneo

Kouzlo proti dušení. V šestém díle na straně 121 ho použil Horacio Křiklan na Marcuse Belbyho. Řecké slovo anapneo (αναπνεω) znamená nadechuji se.

[editovat]Aparecium

Zobrazí neviditelný inkoust. Z latinského apparere, což znamená objevit se, ukázat.

[editovat]Ascendio

Něco jako tryskový pohon. Ascendio použil Harry Potter ve čtvrtém díle když potřeboval vyskočit z jezera.

[editovat]Avada kedavra

Smrtící kletba. Patří mezi tři "kletby, které se nepromíjejí" - za její použití je kouzelník poslán na doživotí do Azkabanu. Člověk, proti kterému je použita, uvidí zelené světlo, uslyší svištivý zvuk a zemře. Jediný tvor, o kterém se ví, že ji přežil, je Harry Potter. Podařilo se mu to, protože ho chránila láska jeho matky, a to přesto, že ve chvíli útoku na Harryho už byla mrtvá. Kouzlo se obrátilo proti lordu Voldemortovi, který nezemřel díky viteálům. Harrymu po kletbě zůstala jen jizva ve tvaru blesku na čele a spojení lordem Voldemortem, který na něj přenesl část své duše.
Joanne Rowlingová vytvořila formuli ze slovního obratu z aramejštiny, který zní abhadda kedhabhra, a znamená "zmizet jako toto slovo". Používal se jako léčebná formule. Pravděpodobně je to také jeden kořenů slova abrakadabra, které se používalo k léčení horečky tak, že bylo pod sebe jedenáctkrát napsáno na papír, přičemž na každém dalším řádku se jedno písmenovynechalo. Tento papír měl být přivázán pacientovi na krk a po devíti dnech měl být hozen do řeky tekoucí na východ. Když voda papír rozpustila, horečka pominula. Není však známo, že by se abrakadabra používalo jako kletba.

[editovat]Avis

Vykouzlí ptáčky. Ve čtvrtém díle ho použil Ollivander na prověření Krumovy hůlky. V šestém díle Hermiona a následně ptáčky kletbou Oppugno poštvala proti Ronovi. Formule je z latiny a znamená pták.

[editovat]B

[editovat]Balit

Formule na zabalení a složení věcí.

[editovat]Bombarda

Dokáže např. vyrazit dveře (použila Hermiona při záchraně Siriuse). Variantu Bombarda Maxima použila Dolores Jane Umbridgeová k probourání zdi do Komnaty nejvyšší potřeby (ve filmu, v knize se do komnaty vůbec nedostala).

[editovat]Bublinové kouzlo

Vyčaruje bublinu vzduchu. Poprvé ho použili Cedric Diggory a Fleur Delacourová ve čtvrtém díle při plnění druhého úkolu Turnaje tří kouzelnických škol.

[editovat]Brachium enmendo

Kouzlo na opravení kostí. Pokusil se ho použít Zlatoslav Lockhart ve druhém díle na Harryho zlomenou ruku. Výsledkem bylo, že Harrymu z ruky všechny kosti zmizely.

[editovat]C

[editovat]Carpe Retractum

Přitahovací kouzlo. Z hůlky vytryskne fialový blesk a přitáhne daný předmět. Ve třetím díle ho používal Ron. Carpe znamená latinsky trhej.

[editovat]Cave inimicum

Ochranné kouzlo. Pravděpodobně varuje před příchodem nepřátel. Latinsky doslova znamená pozor na nepřátele.

[editovat]Colloportus

Formule na uzamčení dveří. "Porte" ve francouzštině znamená dveře, "coller" zase lepit.

[editovat]Confringo

Cokoli je touto kletbou zasaženo, vybuchne. Harrry ji použil v sedmém díle, aby unikl smrtijedům. Formule pochází z latiny a znamená rozbíjím.

[editovat]Confundo

Matoucí kouzlo. Protivník sebou lehce škubne při zásahu tohoto kouzla a tím je zmaten a nevšímá si okolí. Confundo je v latině matu, pletu.

[editovat]Conjunctivitus

Kletba zhoršující zrak. Conjunctivitis je nemoc oka.

[editovat]Cruciatus

Druhá z kleteb, které se nepromíjejí. Způsobuje bolest, která může oběti přivodit i šílenství, jak se to stalo rodičům Nevilla Longbottoma, Frankovi a Alici Longbottomovi. Formule zní crucioa latinsky znamená mučím.

[editovat]D

[editovat]Defodio

Ničící kledba za sedmého dílu.

[editovat]Deletrius

Vyvolává zmizení daného předmětu. Delere znamená latinsky ničit.

[editovat]Densaugeo

Způsobuje nekontrolovatelný růst zubů. Z latinského dens, což znamená zub, a augeo, což znamená zvětšuji Použil ho Draco Malfoy na přední zuby Hermiony Grangeové.

[editovat]Deprimo

Propadne podlahu. V sedmém díle ho použila Hermiona aby unikli z domu Xenofiliuse Láskoráda.

[editovat]Depulso

Odpuzující kouzlo, opak kouzla Accio.

[editovat]Diffindo

Rozděluje věci na víc částí. Diffindo znamená latinsky "rozštěpuji, tříštím".

[editovat]Dissendium

Otevírá sochu čarodějnice, která je vchodem do tajné chodby vedoucí z Bradavic do sklepa Medového ráje v Prasinkách. Descent je anglicky sestup.

[editovat]Duro

Promění cokoliv v kámen. V sedmém dílu ho použila Hermiona. Formule znamená italsky tvrdý.

[editovat]E

[editovat]Enervate

Posilující zaklínadlo. Samotné slovo enervate znamená anglicky "vyčerpat".

[editovat]Engorgio

Zvětšovací kouzlo. Protikouzlem je Reducio.

[editovat]Episkey

Užívá se pro zhojení relativně lehkých zranění. V šestém díle tímto kouzlem bystrozorka
Nymfadora Tonksová napravila zlomený nos Harrymu. Řecky
episkeui (επισκευή) znamená opravit.

[editovat]Erecto

Z příslušných součástí postaví stan. Dá se teoreticky říct, že by třeba zvedlo májku. Použila ho Hermiona v sedmém díle. Pochází z Latiny a znamená vztyčuji.

[editovat]Evanesco

Odstraňovací kouzlo. Poprvé jej použil Snape v pátém díle, aby odstranil Harryho vzorek lektvaru.

[editovat]Everte stativ

LAT: Everto = vyvracet. Stativus = stojící. Používá se pro odhození protivníka stranou. Řadí se mezi soubojová kouzla. Podobné kouzla jsou buď: Expelliarmus a nebo Rictusempra. Poprvé ho použil Draco Malfoy ve filmu ve druhém díle při Soubojnickém klubu na Harryho, protože ho chtěl odjakživa ve všem porazit nebo mu aspoň způsobit problémy. Ale následně mu to bylo vráceno, když odletěl trojitou vývrtkou, kterou na něj uvalil Harry pomoci lechtací kletby.

[editovat]Expecto patronum

Vykouzlí patrona, ochránce v podobě zvířete, který je velmi účinný například proti mozkomorům. Podoba ochránce je charakteristická pro každého kouzelníka, ale po výrazné změně osobnosti se může změnit.
Podoby ochránců:
Exspecto znamená latinsky "očekávám", patronum znamená "ochránce (4. pád)".

[editovat]Expeliarmus

Odzbrojovací kouzlo. Člověk, který je touto kletbou zasažen, ztratí hůlku (vyletí mu z ruky), a pokud je kletba dost silná je schopna ho i udeřit či zvednout do vzduchu a odhodit. Latinskyexpellemus znamená "vyháníme". Původ je také zřejmě i ve slovu disarm, které v angličtině znamená "odzbrojit" a arma, což je latinsky zbraň.

[editovat]Expulso

Způsobí rozsáhlý výbuch, síly asi ručního granátu. Použil ho Smrtijed v sedmém díle. Latinsky ex je z a pulso je bouchám, tluču.

[editovat]F

[editovat]Feraverto

Promění živého tvora v pohár na vodu. Harryho třída se ho učila v přeměňování ve druhém ročníku. Ronovu poháru vyčarovanému z krysy zůstal ocas.

[editovat]Fiendfyre

Kletba vyčaruje kouzelný oheň, jenž zničí vše v okolí. Použil ji Vincent Crabbe v sedmém dílu série v Komnatě nejvyšší potřeby proti Harrymu, Hermioně a Ronovi. Kouzlo se však vymklo kontrole, zničilo Voldemortův
viteál a Crabbea zabilo. Fiend fire je anglicky ďábelský oheň.

[editovat]Fideliovo zaklínadlo

Ukrývací kouzlo. Pro jeho provedení je třeba důvěryhodná osoba, která jediná ví, jak skrytou věc najít. Bylo tak zamaskováno například sídlo Fénixova řádu, dům Fleur a Billa nebo také dům Potterových. Fidelis znamená latinsky "věrný, spolehlivý, oddaný".

[editovat]Finite

Ruší probíhající děje. Neslouží k odstranění následků proběhlých. Finite incantatem ruší působící kouzla. Finite je latinsky "skončete" a incantatum je "zaklínadlo, kouzlo".

[editovat]Flagrate

Kouzlí ohnivé čáry ve vzduchu, slouží ke psaní do prostoru. Ohnivým X označila Hermiona dveře vedoucí do místností na odboru záhad. Formule znamená latinsky spálenina.

[editovat]Flipendo

Kouzlo velmi podobné zaklínadlu Depulso. Také odhazuje předměty, slouží ale spíše pro prvňáky a druháky v Bradavicích. Flip znamená anglicky otočit, odhodit.

[editovat]Fulgur vestis

Vykouzlí modrý blesk. Fulgur vestis latinsky znamená modrý blesk, ale protože latina píše přídavné jméno za podstatné, fulgur je blesk a vestis je modrý.

[editovat]Furnunculus

Na zasaženém místě vyskáčou protivníkovi veliké puchýře.

[editovat]G

[editovat]Geminio

Kopírovací kouzlo. V sedmém díle ho použila Herminona na výrobu duplikátu medailonku Salazara Zmijozela. Také jím byl zaklet obsah trezoru Lestrangeových, a při každém dotyku se vytvořily kopie nerozpoznatelné od originálu. V českém vydání ovšem v tomto případě nazývali kouzlo Gemino. Gemini jsou latinsky dvojčata, blíženci.

[editovat]Glacius

Zmrazovací kouzlo. Lze ho použít na vodu i na zchlazení ohnivých příšer. Ve třetím díle počítačové hry ho používal Harry.

[editovat]Glisseo

Toto kouzlo je možné použít pouze na schodiště, které tím promění ve skluzavku. Účinek se dostaví okamžitě.

[editovat]I

[editovat]Impedimenta

Překážecí kouzlo - na chvíli znehybní cíl (nebo ho taky odhodí pár metrů dozadu). Formule znamená latinsky překážky.

[editovat]Imobilus

Znehyhňovací kouzlo (zpomalující čas). Použila ho Hermiona ve druhém díle Proti cornwallským rarachům. Imobilní znamená nepohyblivý.

[editovat]Incendio

Zapálí nebo nechá vzplanout nějaký předmět. Incendo znamená latinsky zapaluji.

[editovat]Imperius

Kletba, která se nepromíjí. Umožňuje absolutní ovládání oběti. Někteří lidé se silnou vůlí, jako například Harry Potter, se jí dokáží vzepřít. Samotná formule zní imperio, což latinsky znamená vládnu.
Mnoho smrtijedů se po pádu Voldemorta hájilo, že bylo pod jejím vlivem, a mnoho nevinných osob skončilo v Azkabanu, protože pod jejím vlivem skutečně bylo.

[editovat]

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
♥♥Harry potter Je nejlepší ♥♥
♥♥Děkuju za návštěvu a doufam že se vám tu líbilo !!!!!::DD♥♥
♥♥Přijdtě zas!!! ♥♥
♥♥KOpíruj poze se zdrojem !!!♥♥
!
smileys trèfle 7
  *pk013


 -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  - 

 -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -